Преподобномученик Макарий Синайский
Дни памяти
святого: 27 января, 5 мая
Молитвы
Тропарь
Яко постника благочестна и искусна,
и страдальца произволением честна,
и пустыни жителя сообразна,
в песнех достойно восхвалим Макар, приснохвального:
той бо змия попрал есть.
Кондак
В тебе, отче, известно спасеся, еже по образу:
приим бо крест, последовал еси Христу,
и дея учил еси презирати убо плоть, преходит бо,
прилежати же о души, вещи безсмертней.
Темже и со Ангелы срадуется, преподобне Макар, дух твой.
Молитва
О пречестный и доблестный преподобномучениче Христов Макар! Ты, воин непобедимый Христов, подвигом добрым подвизався на земли, венец правды от Господа приял еси. Темже взирающе на образ твой святый, радуемся о преславнем скончании жительства твоего и чтим святую память твою. Ты же, предстоя Престолу Божию, приими моления наша и ко Всемилостивому Богу принеси, о еже простити нам всякое прегрешение и помощи нам стати противу кознем диавольским, да избавльшеся от скорбей, болезней, бед и напастей и всякаго зла, благочестно и праведно поживем в нынешнем веке и сподобимся предстательством твоим, аще и недостойни есмы, видети благая на земли живых, славяще Единаго во святых Своих славимаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и во веки веков. Аминь.
Акафист
Преподобные отцы, подвизавшиеся на Синайской горе и в пустине Раифы (Египет) в IV–V веках, отличались особой строгостью монашеской жизни. Всю неделю они пребывали в своих кельях в молчании, употребляя в пищу коренья, финики и воду, да и то не каждый день. В субботу собирались на всенощное бдение и в воскресенье причащались Святых Христовых Таин. Многие из пустынников прославились даром чудотворения. Среди многочисленных Синайских и Раифских святых древности Церковь особо почитает сонм преподобномучеников, убитых язычниками во время двух разрушительных набегов в IV и V веке.
В IV веке варварские племена на Синайском полуострове убили 40 монахов, лишь укрывшиеся в храме были спасены чудесным образом. Одновременно произошло избиение 40 христианских подвижников в Раифе. Египетский инок Аммоний стал свидетелем этого избиения и участвовал в погребении изрубленных тел святых.
Второе избиение святых отцов Синая и Раифы случилось в V веке, когда арабы-кочевники зверски убили почти всех монахов. Немногие оставшиеся в живых иноки увековечили память о преподобномучениках. По именам в службе преподобным отцам упоминаются Исаия, Савва, Моисей, ученик его Моисей, Иеремия, Павел, Адам, Сергий, Домн, Прокл, Ипатий, Исаак, Макарий, Марк, Вениамин, Евсевий и Илья.